Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Error: provider Named Pipes Provider, error: 40 - Could not open a connection to SQL Server when I use SQL connection in a ASP web site

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò gio1283. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος gio1283 στις 22-09-2011, 15:13. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  21-09-2011, 15:24 67448

    Error: provider Named Pipes Provider, error: 40 - Could not open a connection to SQL Server when I use SQL connection in a ASP web site

    Καλησπέρα,

    προσπαθώ να φτιάξω ένα site που να μπορεί ο χρήστης να εγγραφεί και να κάνει login με τα δικά του credentials. ώς αρχάριος ακολούθησα πιστά τα βήματα απου αναφέρονται στο παρακάτω σύνδεσμο: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ff649202.aspx Δεν έτρεξα μόνο το σημείο του SQL Query όταν κάνω create την user account database όπου δημιουργεί login για το local ASPNET account: (exec sp_grantlogin [LocalMachine\ASPNET]
    exec sp_grantdbaccess [LocalMachine\ASPNET]
    grant execute on LookupUser to [LocalMachine\ASPNET]
    grant execute on RegisterUser to [LocalMachine\ASPNET])

    Ακολούθησα όλα τα υπόλοιπα βήματα κανονικά. Όταν όμως έτρεξα το site και πάτησα register user αφού είχα συμπληρώσει το username και το password μου βγήκε το παρακάτω exception: Exception adding account. A network-related or instance-specific error occurred while establishing a connection to SQL Server. The server was not found or was not accessible. Verify that the instance name is correct and that SQL Server is configured to allow remote connections. (provider: Named Pipes Provider, error: 40 - Could not open a connection to SQL Server)

    Χρησιμοποιώ το Visual Web Developer 2010 express  και τον SQL Server 2008 r2 express. Όταν μέσω του database explorer κάνω "add connection" η σύνδεση με τη βάση μου γίνεται επιτυχώς. Για ποιο λόγο παίρνω αυτό το error? Εχω κάνει enable την επιλογή Allow remote connections στον SQL και έκανα και restart το SQL Server service αλλά τίποτα.

    Οποιος μπορεί να βοηθήσει θα είμαι υπόχρεος..

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  •  22-09-2011, 00:37 67457 σε απάντηση της 67448

    Απ: Error: provider Named Pipes Provider, error: 40 - Could not open a connection to SQL Server when I use SQL connection in a ASP web site

    Πρόσεξα ότι χρησιμοποιείς Express έκδοση του SQL. Η Express έκδοση χρειάζεται το (local)\<Το όνομα του instance του SQL> Για την πρώτη εγκατάσταση συνήθως είναι SQLExpress οπότε οι πιθανότητες είναι στο μηχάνημά σου το Data Source=(local)\SQLExpress

    Στο παράδειγμα που έδωσες στο Data Source έδωσε σκέτο (local). Αν έχουμε μία οποιαδήποτε κανονική έκδοση του SQL τότε το αλφαριθμητικό (local) αναφέρεται στο Default instance του SQL και για αυτό παίζει. Στον Express όμως θα πρέπει να δώσεις το Instance.

    Ίσως να είναι η πηγή του προβλήματός σου.

  •  22-09-2011, 15:13 67463 σε απάντηση της 67457

    Απ: Error: provider Named Pipes Provider, error: 40 - Could not open a connection to SQL Server when I use SQL connection in a ASP web site

    Γιώργο σε ευχαριστώ για την απάντηση, το γνωρίζω αυτό για τον Express και στο Datasource έχω βάλει και το Instance. Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει...
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems